Basketbol Forması

Basketbol Forması

Basketbol Forması

Basketbol Forması

Basketbol formaları farklı renklerde veya oyuncuya özel olarak verilebilir. Geçmişten günümüze kadar popülerliğini yitirmeden gelen basketbol ve basketbol forması bir çok kez değişikliğe uğramıştır. Diğer tüm dünya ülkeleri dahil Türkiye’de formalar konusunda köklü değişiklikler yapılmıştır. Örnek vermek gerekirse; ”Türkiye Milli Basketbol Takımı adına yapılan köklü değişiklikler.”
Türkiye, tarihe adını 12 dev adam ile birlikte yazdırmıştır. Daha sonrasında potanın perileri adlı ünvan bayanlar tarafından Avrupa Şampiyonası’nda alınmıştır. Basketbol formaları ise geçmişten günümüze kadar bir çok kez değişikliğe uğrayarak renk, cins ve özellik bakımından farklılık göstermektedir. Her basketbol takımının kendine has rengi vardır fakat Türkiye A Milli Takımı gibi basketbol takımlarında da beyaz ve kırmızı renkleri kullanılmaktadır. Bu renklerin haricinde takım için özel olarak oluşturulmuş olan sayılar mevcuttur. Evet, her oyuncunun kendisine göre bir numarası bulunmaktadır. Bu numara sayesinde maç müsabakaları daha kontrollü bir hale gelmiştir. Türkiye ilk olarak FIBA’ya 1936 yılında katılmıştır. O günden bu güne yukarıda da denildiği gibi bir çok kez değişiklik yapılmıştır. Takımların takma isimleri; ”12 dev adam, 12 cesur yürek” gibi isimlerdir.
Eğer sizlerde kendinize özel orjinal lisanslı bir basketbol takımı forması almak istiyorsanız sitemizde gezinebilirsiniz. Daha da fazla detaylandırmak gerekirse; ”Şuanda 4 kez Dünya Şampiyonalığına katınılmıştır.” Katıldığı 20 maçtan 1 tanesi de madalya almıştır.